Małe i ciemne mieszkanie. Jak je rozjaśnić?
Z pewnością wielu mieszkańców bloku, a i niejednego domu, boryka się z tytułowym problemem małych i ciemnych pomieszczeń. Takie pokoje często wydają się zagracone, smutne, a przebywanie w nich zwyczajnie męczące. Drażniący układ mieszkania nie pozwala na odpowiednie rozmieszczenie mebli, bałagan tworzy się w mgnieniu oka, a Ty potykasz się o dosłownie wszystko. Brzmi znajomo? Masz wrażenie, że stan rzeczy mógłby zmienić tylko remont, ewentualnie zmiana lokum… Zanim podejmiesz tak drastyczne kroki, zapoznaj się z naszym poradnikiem, który uchroni Cię od zbędnych wydatków!
Przedpokój
Zacznijmy od przedpokoju, czyli wizytówki domu, miejsca, w którym witasz gości, ściągasz kurtkę, zdejmujesz buty… i tu pojawia się pierwszy problem. Brak miejsca na obuwie i odzież wierzchnią, skłania nas do pozostawiania ich na widoku, z pozoru ułożone pod ścianą buty, w rzeczywistości tworzą zagraconą przestrzeń i zmniejszają optycznie powierzchnię korytarza, dokładnie to samo tyczy się kurtek. Wygodne wąskie szafki na buty do przedpokoju zapewniają organizację i brak zbędnych przedmiotów przy wejściu do domu. W wąskich korytarzach intensywne kolory farb i mebli nie będą dobrym rozwiązaniem, postaw na biel i połysk – optycznie zwiększą i rozjaśnią przestrzeń. Duże lustro na ścianie nada przestrzenności i będzie odbijało światło. Warto użyć do wystroju mebli wielofunkcyjnych – niska szafka na buty z powodzeniem będzie służyła jako siedzisko, przymocowanie uchwytów z boku szafy, zapewni więcej miejsca na ubrania, a półki, zamiast szafek nie zabiorą bezcennej szerokości wąskiego korytarza.
Idźmy dalej do salonu!
Salon
Niewielki salon nie wymaga wielu mebli, aby go zagospodarować, wręcz odwrotnie! Należy z wyczuciem dobierać ich ilość, by nie przytłoczyć pokoju dziennego. Dobrym rozwiązaniem są nowoczesne meblościanki, które po latach wróciły do łask. Nasze systemy mebli zostały zaprojektowane tak, aby mogły tworzyć kompletną całość niczym meblościanka lub zostać ustawione pojedynczo niczym ozdoba. W wąskich salonach sprawdzą się meble dedykowane do bloków, które są płytsze o kilka centymetrów, jednak nie oznacza to, że są mniej pakowne. Mały i ciemny salon lepiej wygląda w jasnych i stonowanych barwach, ponieważ optycznie powiększają metraż. Podobnie jest z meblami, te w połysku dodatkowo rozświetlą wnętrze.
Sypialnia
Pokój, w którym śpimy, powinien być urządzony minimalistycznie, aby kojarzył nam się przede wszystkim ze snem. W niewielkich sypialniach sporo miejsca można zaoszczędzić, wybierając mniejsze łóżko. Zamiast łóżka 180 cm możesz wybrać 160 cm lub 120 cm, pomieszczenie od razu „zrobi się” większe. Więcej od standardowego łóżka zajmują te z okazałym zagłówkiem, który także optycznie pomniejsza pomieszczenie Warto także wybrać niewielkie szafki nocne lub całkowicie z nich zrezygnować. Podobnie do poprzednich pomieszczeń, także w sypialni sprawdzą się jasne i neutralne barwy, a także połyskujące meble.
Kuchnia
Praktyczna kuchnia nie musi być ogromna, aby była funkcjonalna. We współczesnym budownictwie kuchnie nie stanowi już odrębnego pomieszczenia, a jest otwarta na salon. Dzięki temu przestrzeń, w której gotujemy, wydaje się większa, ale co zrobić, aby ten mały zaułek był możliwie najbardziej funkcjonalny? Wykorzystaj całą wysokość pomieszczenia, szafki i zabudowa od podłogi po sam sufit zagwarantuje Ci mnóstwo miejsca na akcesoria kuchenne. Ciemna kuchnia zyska blasku dzięki oświetleniu zamontowanemu do dołu szafek, które będzie oświetlało blat. Dobrym rozwiązaniem są także oświetlenia dekoracyjne typu LED, które zapewnią przyjemną atmosferę i dodadzą potrzebnego w niewielkiej kuchni światła.